Le za trojno suknjo skrbite otrokom: za poštenost, delavnost in pobožnost; vse drugo jim bo navrženo.
V mladosti imaš začeti kaj si pritrgovati in potrpeti, da boš odrastel zdrav in srčen korenjak, ne pa mehkužen meglenjak.
Delaj veselo; delo je božji dar, ki nam zemljo polepša, živež poslajša, nam zdravje ohrani in nas greha obvarje.
Starši in vzgojitelji, dajte si dopovedati z znamenji časa in spoznajte, da človek, ki je vero izgubil, ne pozna več nobene postave in nobenih mej.
Starši, ne naveličajte se učiti in svariti svoje otroke, molite zanje! Dokler je drevo mlado, se lahko zravna, staro se zlomi!
Otrokom vse dovoliti pomeni storiti jih nezadovoljne za vse žive dni. Kdor želi srečno starost dočakati, se ne sme v mladih letih razvaditi.
Tri reči imej vedno pred očmi: božje oko, ki vse vidi, božje uho, ki vse sliši, in pa tisto knjigo, v katero zapiše Bog vsako tvoje dejanje.
Kakor moder oče otrokom ne dovoli vsega, tudi nam Bog ne stori vse po volji, ker nas ljubi. Vsa svoja pota izročimo Gospodu, on bo vse prav storil.
Pridi, Sveti Duh, in spregovori mojemu srcu! Če ti pa je všeč, da molčiš, naj mi govori tudi tvoj molk.
Človeško življenje je podobno delavniku, v katerem se delavcu miza trikrat pogrne: kosilce je naša mladost, a je kratka; kosilo je naših odraslih starost in ljudje za to veliko skrbijo; večerja je v hiši večnosti.
Ni bogat, kdor veliko ima, ampak kateri malo potrebuje, ker ni razvajen.
Ni srečen, kdor ima vse, kar poželi, ampak le tisti, ki rad dobro vzame, kar mu Bog da.
Kdor vero izgubi, mu ugasne luč sredi trde noči. Varujte luč vere, da je sovražni veter sedanjega sveta ne ugasne!
Delo in počitek zdravje nam ohrani, zmernost pa zdravnika v hišo priti brani.

Blaženi Anton Martin Slomšek (1800 – 1862)